Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė” 2022 – kasmetinis renginys, pirmąkart įvykęs 2004 metais Vilniuje ir Kaune ir tapęs didžiausiu mokslo populiarinimo renginiu Lietuvoje.

Šį rugsėjį jau devynioliktą kartą visus mokslo ir technologijų mėgėjus organizatoriai pakvietė į Nacionalinio mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė“ 2022 renginius daugiau negu devyniolikoje miestų ir rajonų.

Pagrindiniai festivalio tikslai: ugdyti visuomenės mokslinę kultūrą ir skatinti jaunimą, ypač moksleivius, siekti karjeros moksle.

Kasmet Erdvėlaivis nusileidžia Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto Chemijos laboratorijoje. Šiais metais festivalio dalyviams buvo pasiūlyti du renginiai: „Ką gudrus protas gali sužinoti iš mėginio lašelio“. Lektorės Ingrida Radveikienė ir Jolanta Jurkevičiūtė pakvietė moksleivius nustatyti baltymų kiekį maisto žaliavose bei gaminiuose iš labai mažo mėginio kiekio – lašelio, nes baltymai tai pagrindinė gyvo organizmo statybinė medžiaga. Be jų negalėtų egzistuoti gyvybė. Renginyje dalyvavo Vilniaus „Saulės“ privačios gimnazijos moksleiviai.

Doc. dr. Inga Stankevičienė ir lektorė Jolanta Jurkevičiūtė iškėlė klausimą „Ką gali kapiliarinės jėgos“, siūlydamos atsakymą rasti atvykus į renginį. Smalsiausi Vilniaus r. Pagirių gimnazijos moksleiviai, norėdami atsakyti į šį klausimą, turėjo atlikti  eksperimentą chemijos laboratorijoje. Moksleiviai plonasluoksnės chromatografijos metodu atskyrė ir kokybiškai įvertino prieskoniuose (ciberžolėse, petražolėse, čiobreliuose, aitriosiose ir saldžiosiose paprikose) esančius pigmentus.

Renginio dalyviai buvo patenkinti, galėdami eksperimentuoti ir išbandyti naujus mokslo įrankius, o chemijos katedros dėstytojos, organizavusios festivalio renginius, džiaugėsi moksleivių susidomėjimu.

Sparčiai ir kartais netikėtomis kryptimis besivystantis mokslas suteikia svarbių praktinių žinių, skatina kitaip pažvelgti į įprastus reiškinius, eksperimentuoti, ieškoti ir atrasti.

Parengė lektorė Nijolė Ružienė