2018 m. balandžio 4 d. Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto Chemijos laboratorijoje įvyko praktikumų ciklo „Chemija – tai viskas, kas mus supa“ praktinis seminaras Šiaulių Didždvario gimnazijos 9 klasės moksleiviams. Praktiniame seminare dalyvavo 26 moksleiviai, juos lydėjo mokytojos Virginija Savickaitė ir Kristina Muraškienė.
Chemijos katedros vedėja Irena Čerčikienė pristatė Agrotechnologijų fakultete vykdomas studijų programas, supažindino moksleivius su studijų programa Cheminė analizė, specializacijomis Cheminiai ir Biocheminiai tyrimai, praktikomis, karjeros galimybėmis, Studentų mokslinės draugijos veikla, aptarė saugaus darbo Chemijos laboratorijoje taisykles. Moksleiviai pasirašė saugos ir sveikatos instruktavimų kortelėje.
Dėstytoja Irena Čerčikienė paaiškino moksleiviams medžiagų gryninimo būdus, aptarė darbo metodiką. Moksleiviai, vadovaujami dėstytojos ir laborančių Viktorijos ir Brigitos, Soksleto aparate pagamino medetkų ekstraktą, ištyrė jo juslinės savybes. Iš arbatžolių sublimavimo būdu išskyrė kofeiną, gautus jo kristalus stebėjo pro mikroskopą, atliko jodo sublimaciją, išbandė jo tirpumą įvairiuose tirpikliuose. Iš morkų sulčių aliejumi išekstrahavo karotiną ir tirpius aliejuje vitaminus A ir D, dalomajame piltuve atskyrė tarpusavyje nesimaišančius sluoksnius. Etanoliu iš dilgėlių išekstrahavo chlorofilą, atskyrė žalios spalvos pigmentą chlorofilą nuo geltonos spalvos – ksantofilo. Adsorbcinės chromatografijos būdu aliuminio oksido kolonėlėje išskyrė spalvotų druskų zonas; vario tetraamoniako sulfato tirpalu patikrino silikagelio adsorbcines-desorbcines savybes. Kiekviena moksleivių grupė pristatė ir aptarė atliktų eksperimentų rezultatus.
Dėstytoja Dalė Židonytė aptarė titrimetrijos metodą, taninus ir jų savybes. Arbatoje taip pat yra daug taninų (arbatos polifenoliai yra vadinami katechinais, flavinais ir rubigenais), jų koncentracija žaliojoje arbatoje yra daug didesnė negu juodojoje.
Vadovaujami dėstytojos Dalės Židonytės bei laborančių Eglės ir Erikos, moksleiviai laboratorijoje atliko praktinį darbą „Taninų kiekio nustatymas arbatžolėse“ permanganatometriniu metodu. Moksleiviai tyrė iš anksto paruoštas įvairių arbatų vandenines ištraukas, apskaičiavo taninų kiekį procentais ir aptarė rezultatus.
Šiaulių Didždvario gimnazijos moksleiviai Chemijos laboratorijoje lankėsi jau ne pirmą kartą. Svečiai liko patenkinti konstruktyviu darbu, dėmesingu priėmimu Chemijos katedroje ir pažadėjo atvykti kitais metais.

Chemijos katedra