Nacionalinis mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė” – kasmetinis renginys, pirmąkart įvykęs 2004 metais Vilniuje ir Kaune. Šį rudenį jau septynioliktą kartą visus mokslo ir technologijų mėgėjus organizatoriai pakvietė į Nacionalinio mokslo festivalio Erdvėlaivis Žemė 2020 renginius daugiau negu penkiolikoje miestų ir rajonų. Per septyniolika metų Mokslo festivalis tapo didžiausiu mokslo populiarinimo renginiu Lietuvoje. Pagrindiniai festivalio tikslai: ugdyti visuomenės mokslinę kultūrą ir skatinti jaunimą, ypač moksleivius siekti karjeros moksle.
2020-09-18 dieną Erdvėlaivis nusileido Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto Chemijos laboratorijoje, pakvietęs renginyje „Arbata. Kodėl ji kartoka“ dalyvauti 9-12 klasių moksleivius, norinčius nors trumpam tapti tyrėjais.
Renginio dalyviai sužinojo, kad kininis arbatkrūmis yra pagrindinė arbatos žaliava, iš kurio lapelių gaminama juodoji, žalioji, baltoji ir kt. arbatos. Arbatoje gausu polifenolinių junginių, pasižyminčių antioksidacinėmis savybėmis, stabdančių daugelio grybelių, bakterijų augimą, mažinančių kraujo spaudimą ir kt. Jose kaupiasi taninai, kurie, priklausomai nuo arbatos apdorojimo būdo, suteikia arbatai spalvą, aromatą. Praktinio užsiėmimo metu moksleiviai nustatė taninų kiekį skirtingų arbatų ekstraktuose permanganatometriniu metodu.
Moksleiviai įsitikino, kad arbatose gausu polifenolinių junginių – taninų – gamtinių antioksidantų, pagerinančių žmogaus gyvenimo kokybę ir saugančių nuo ligų. Renginio dalyviai buvo patenkinti, turėję galimybę pirmą kartą laikyti rankose laboratorines priemones, o chemijos katedros dėstytojos, organizavusios festivalio renginį, džiaugėsi pamatydamos spindinčias iš susidomėjimo moksleivių akis.
Parengė lektorė Nijolė Ružienė