Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto Chemijos laboratorijoje 2016 m. balandžio 21 d. įvyko praktikumų ciklo „Chemija – tai viskas, kas mus supa“ praktinis seminaras Vilniaus rajono Pagirių gimnazijos 9 – 11 klasių moksleiviams, kuriuos lydėjo chemijos mokytoja Irena Babinska. Chemijos katedros lektorė D. Židonytė pristatė Agrotechnologijų fakultete vykdomas studijų programas, išsamiai supažindino moksleivius su studijų programa Cheminė analizė. Praktiniame seminare „Organinių junginių išskyrimas ir gryninimas“ dalyvavo 20 moksleivių. Lektorė D. Židonytė supažindino moksleivius su organinių ir neorganinių medžiagų išskyrimo ir gryninimo būdais, aptarė darbo eigą.

Moksleiviai pasidalino į grupes, vadovaujami dėstytojų ir laborančių Mildos ir Indrės, Soksleto aparatu išgavo medetkų vandeninį ekstraktą ir tyrė jo juslinės savybes, sublimavo jodą, išbandė jo tirpumą, iš sausų arbatžolių sublimavimo būdu išskyrė kofeiną, gautus kofeino kristalus stebėjo pro mikroskopą. Dalomajame piltuve atskyrė du tarpusavyje nesimaišančius sluoksnius – aliejaus bei vandenyje tirpių ir netirpių organinių ir neorganinių medžiagų, stebėjo oranžine spalva nusidažiusį aliejų dėl jame ištirpusio karotino. Etanoliu iš dilgėlių išekstrahavo chlorofilą, filtratą stebėjo UV spindulių šviesoje, atskyrė žalios spalvos pigmentą chlorofilą nuo geltonos spalvos – ksantofilo. Adsorbcine aliuminio oksido kolonėle išskyrė keturias spalvotas Fe3+, Cr3+, Cu2+ ir Co2+ jonų zonas; vario tetraamoniako sulfato tirpalu tikrino silikagelio absorbcines savybes. Kiekviena grupė aptarė ir pristatė eksperimentų rezultatus.

Fakulteto svečiai liko patenkinti praktiniu seminaru, šiltu ir dėmesingu Chemijos katedros dėstytojų ir laborančių priėmimu.

 

Chemijos katedra