Lapkričio 27 d. Agrotechnologijų fakulteto prodekanė dr.E.Kubilienė, projektų vadovas M.Ignatonis ir mokslo taikomosios veiklos laboratorijos vedėja N.Ružienė susitiko su 13 Europos aukštųjų mokyklų ir mokslinių tyrimų centrų atstovais, vykdančiais mokslinį projektą “The WHEATBIOME”.
Šio projekto tikslas – sistemiškai ištirti kviečių augimui ir jų kokybei poveikį turinčius parametrus (auginimo sąlygas, mikrobiotą, dirvožemį ir kt.). Šių rezultatų pagrindu bus kuriama sistema, kuri ūkininkams padėtų optimaliau auginti kviečius, siekiant aukštesnės kokybės, gausesnio derliaus. Kitas projekto tikslas – projekto metu išgauti bakterijų ar mielių kultūras, kurias panaudojant bus kuriami nauji maisto produktai, siekiama jų įvedimo į rinką.
“The WHEATBIOME” tirs mikrobinės fermentacijos vaidmenį maisto produktų ir pašarų kokybei, atsižvelgiant į su celiakija susijusių peptidų ir biologiškai aktyvių junginių išsiskyrimą ir kviečių šalutinių produktų recirkuliaciją, siekiant perdirbti maisto atliekas. Bus nustatyta kviečių ir gyvūnų ar žmonių mikrobiotos sąveika ir įvertintas su sveikata susijęs poveikis. Taip pat bus pristatoma tvari ūkininkavimo praktika, skirta atspariems ir maistingiems kviečių pasėliams ir analizuojamas maisto sistemos dalyvių ir piliečių požiūris į mikrobus maisto sistemose.
Projekto koordinatorius “REQUIMTE” (Portugalija) ir jį vykdo konsorciumas, kurį sudaro 13 partnerių iš 6 skirtingų Europos šalių: Universidade do Porto (Portugalija); Universidad de Vigo (Ispanija); Universitat de Valencia (Ispanija); Instytut Biotechnologii Przemyslu Rolno-Spozywczego IBPRS (Lenkija); Contactica S.L (Ispanija); Stichting Wageningen Research (Nyderlandai); Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego (Lenkija); Universidade Nova de Lisboa (Portugalija); Editorial Agricola Española SA (Ispanija); UAB ART21 (Lietuva); ISANATUR Spain SL (Ispanija); Allatorvostudomanyi Egyetem (Vengrija). Tokia tinklaveikla skatina Europos aukštųjų mokyklų bendradarbiavimą.
Svečiams buvo pristatytos Vilniaus kolegijoje vykdomos studijų programos, jie apžiūrėjo naujai įrengtas chemijos laboratorijas, Studijų ir mokslo išteklių centrą.
Tokie susitikimai potencialiai skatina tarptautinį bendradarbiavimą, atveria galimybes su kitas Europos universitetais vykdyti bendrus, aktualius mokslinius taikomuosius tyrimus, eksperimentinę plėtrą, dalyvauti projektuose.